În cadrul ședinței ordinare a Senatului Academiei de Administrare Publică, prezidată de rectorul Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, au fost prezentate rezultatele anului de studii 2019-2020, la ciclul II, studii superioare de master. Senatul a adoptat mai multe hotărâri ce vizează organizarea procesului de admitere la ciclul II, studii superioare de master, structura și calendarul desfășurării procesului de învățământ pentru anul universitar 2020-2021 și conținutul programelor de studii. Informația despre ședința Senatului este publicată în prima pagină.
„Admiterea 2020” constituie rubrica și tematica principală a acestui număr de ziar , reflectată în paginile 3 - 5, în care sunt publicate: anunțul privind admiterea; materialul „La Academie pentru o carieră de succes”, semnat de Ion DULSCHI, doctor, conferențiar universitar, secretar al Comisiei de admitere; opiniile celor cinci studenți-masteranzi ai Academiei, selectați în cadrul Programului „Comunitatea Mea”, despre oportunitățile academice în domeniul cercetării și guvernării locale.
„Înmânarea Certificatului pentru obținerea Categoriei B revistei „Administrarea Pulică” este titlul materialului din pag. 7, semnat de Sergiu VLADÎCA, șef Secție activitate editorială, în care este consemnată o realizare de prestigiu în plan științific pentru Academie. În aceeași pagină, este publicat materialul „Auditul intern – calitate și performanță”. Iar la rubrica „Viața Academiei”, sunt inserate materialele „Funcționalitatea Sistemului de Management al Calității analizată la ședința Consiliului Calității al Academiei” și „Aspecte ale impactului pandemiei discutate în cadrul Mesei rotunde internaționale”. În pag. 8, sunt inserate reflecții ale studenților-masteranzi și audienților privind studiile de masterat și cursurile de dezvolare profesională, desfășurate online, la distanță.