Noutăţi

Reprezentanții Academiei la Conferința internațională ,,Inovație și calitate în sectorul public” din România

Reprezentanții Academiei de Administrare Publică - Dinu MANOLE, șef Direcție relații internaționale, și Veronica BUTNARU, lector universitar, Catedra economie și management public, au participat la cea de-a XI-a ediţie a conferinţei internaţionale “Inovaţie şi calitate în sectorul public”, care a avut loc la 30-31 octombrie, în localitatea Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov, România. Conferința a fost organizată de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici din România. Ediţia din acest an a fost una aniversară, consacrată comemorării a 100 de ani de la evenimentul politic major al anului 1918 – Centenarul Marii Uniri. Conferința a întrunit peste 50 de participanți din cadrul Guvernului României, administraţiei publice din țară și din străinătate, structurilor asociative şi profesionale, organizaţiilor neguvernamentale, mediului universitar și mass-media.

Președintele ANFP, Vasile-Felix COZMA, a adresat un mesaj de felicitare tuturor celor implicaţi în organizarea celei de a XI-a ediţii a conferinţei. În opinia sa, această conferinţă reprezintă o garanţie a recunoaşterii rezultatelor remarcabile din administraţia publică românească, dar şi o platformă de discuții despre problemele cu care se confruntă administraţia publică şi soluţiile de rezolvare a acestora.

În cadrul sesiunilor plenare au făcut prezentări reprezentanţi ai mediului academic din România şi din Republica Moldova, ai Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici şi ai partenerului evenimentului - Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec.

A văzut lumina tiparului numărul 20 (537) al ziarului ,,Funcționarul Public”

În perioada 8-15 octombrie 2018, rectorul Academiei de Administrare Pu-blică, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, a efectuat o vizită de mobilitate academică la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București, România, se relatează în prima pagină a ziarului. Vizita a avut loc în cadrul Programului ERASMUS+ KA107 „Mobilitate cu țările partenere”, conform Acordului interinstituțional dintre Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Academia de Administrare Publică. Rectorul Academiei a ținut un curs de prelegeri în cadrul Departamentului Relații Internaționale și Integrare Europeană. Urmare a discuțiilor purtate, un grup de studenți și profesori de la SNSPA va veni într-o vizită de mobilitate la AAP și va participa la conferința științifico-practică internațională cu genericul „Consolidarea administrației publice locale și perspectivele europene ale Republicii Moldova”, ce se va desfășura în incinta Academiei la 23 noiembrie 2018.

Inaugurarea anului de studii 2018-2019 pentru doctoranzii anului întâi

Pe 1 noiembrie 2018, la Academia de Administrare Publică a avut loc inaugurarea anului de studii 2018-2019 pentru doctoranzii anului întâi, cu participarea conducerii, a profesorilor, membri ai Școlii doctorale în științe administrative a instituției.

Sesiune de susținere publică a proiectelor de cercetare și a referatelor științifice în cadrul Școlii doctorale

În perioada 29-31 octombrie 2018, Școala doctorală în științe administrative din cadrul Academiei de Administrare Publică a organizat sesiunea de susținere publică a proiectelor de cercetare și a referatelor științifice, prezentate de doctoranzii anilor I-III de studii, învățământ cu frecvență și frecvență redusă, la specialitățile: teoria, metodologia administraţiei publice; organizarea şi dirijarea în instituţiile administraţiei publice; servicii publice.

Lucrările doctoranzilor au fost apreciate de către comisiile de evaluare, alcătuite din 10 conducători de doctorat și 13 îndrumători. Doctoranzii anului I au argumentat în cadrul proiectului de cercetare și referatul științific, actualitatea temei de cercetare, au analizat etapele de elaborare a tezei de doctorat, au trecut în revistă literatura care urmează să fie studiată în procesul de elaborare a lucrării științifice.

Senatul Academiei a aprobat temele tezelor de master și regulamentul sistemului de management financiar

În ședința de astăzi Senatul Academiei de Administrare Publică a aprobat temele tezelor de master pentru studenții-masteranzi din anul III, învățământ cu frecvență redusă, și a confirmat conducătorii științifici ale acestora.

Ședința a fost condusă de președintele Senatului, Oleg BALAN, rector al Academiei, doctor habilitat, profesor universitar.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.