Noutăţi

Instruire în utilizarea tehnologiilor informaționale

Tehnologiile informaționale au devenit un instrument indispensabil pentru modernizarea administrației publice, asigurând operativitatea, actualitatea și eficienta activității autorităților de stat.

Conștientizând rolul decisiv al acestora, Secretariatul Parlamentului Republicii Moldova a contractat serviciile de instruire, prestate de Academia de Administrare Publică cu tematica Utilizarea tehnologiilor informaționale.

Astfel, pentru personalul autorității respective vor fi organizate două cursuri de dezvoltare profesională: în perioadele 15 – 19 octombrie și 29 octombrie – 02 noiembrie anul curent.

Scopul cursului constă în dezvoltarea competențelor și abilităților participanților pentru utilizarea eficientă a tehnologiilor informaționale în activitatea profesională.

A apărut nr. 18-19 (535-536) al ziarului „Funcționarul Public”

Primele pagini ale acestui număr de ziar (1, 3 și 4) sunt consacrate principalului eveniment din viața Academiei - conferința de totalizare a proiectului ,,Servicii de suport pentru rețeaua de biblioteci: modernizarea bibliotecilor din Armenia, Moldova și Belarus prin dezvoltarea personalului de bibliotecă și reformarea bibliotecilor” (LNSS), proiect implementat în cadrul programului Erasmus+, finanțat de Uniunea Europeană.

Rectorul Academiei, Oleg Balan, doctor habilitat, profesor universitar, a accentuat faptul că implementarea proiectului a avut o importanță deosebită pentru modernizarea bibliotecilor instituțiilor de învățământ din statele-partenere și, în special, pentru Biblioteca Științifică a Academiei, referindu-se la rezultatele concrete obținute în cadrul proiectului, inclusiv dotarea bibliotecii Academiei cu echipament modern, accesul la baze de date internaționale și deschiderea unei săli multimedia.

În cadrul conferinței, rectorii Academiilor de Administrare Publică din Republica Moldova și Armenia, Oleg Balan și Arsen Lokyan, au semnat un Acord de cooperare internațională, iar partenerii de proiect LNSS - un Memorandum de parteneriat și cooperare.

O NOUĂ FILĂ A RELAȚIILOR DE COLABORARE

     În perioada 8-15 octombrie curent, dl Oleg BALAN, Rectorul Academiei de Administrare Publică, se află în vizită la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti.

     Vizita se desfășoară în cadrul Programului ERASMUS+ KA107, „Mobilitate cu ţările partenere” şi conform Acordului inter-instituţional dintre Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative şi Academia de Administrare Publică, scopul acesteia fiind schimbul de experienţă şi ţinerea unui curs de prelegeri la SNSPA.

     În cadrul vizitei dl Oleg Balan a avut o întrevedere cu rectorul SNSPA prof. univ. dr. Remus Pricopie.

Dezvoltarea leadership-ului în administrația publică

Academia de Administrare Publică organizează, în temeiul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova nr. 49 din 16.01.2018 cu privire la comanda de stat privind dezvoltarea profesională a funcționarilor publici în anul 2018, în perioada 09-11 octombrie 2018, cursul de dezvoltare profesională cu genericul „Dezvoltarea leadership-ului în administrația publică”, destinat funcționarilor publici de conducere din cadrul autorităţilor administraţiei publice locale.

Reieșind din faptul că instruirea noii generaţii de conducători din sectorul public este o condiţie indispensabilă a reformelor şi creşterii eficienţei, performanţei şi responsabilității în instituțiile publice, scopul propus de programul de instruire este consolidarea cunoştinţelor, dezvoltarea abilităţilor şi modelarea atitudinilor/comportamentelor de leadership necesare conducerii subdiviziunii şi administrării eficiente a resurselor umane ale acesteia.

A APĂRUT NR. 3/2018 AL REVISTEI „ADMINISTRAREA PUBLICĂ”

A apărut de sub tipar și a fost difuzat abonaților nr. 3/2018 al revistei metodico-științifice „Administrarea Publică”.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.