Noutăţi

Academia a devenit membru al Consorțiului științifico-didactic cu UTA Găgăuzia

Rectorul Academiei de Administrare Publică, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, și reprezentanții UTA Găgăuzia, Vadim CEBAN, prim-vicepreședinte al Comitetului executiv al UTA Găgăuzia, Vladimir KÎSSA, președintele Adunării Populare a Găgăuziei, Serghei ZAHARIA, rectorul Universității de Stat din Comrat, și Valerii IANIOGLO, directorul Agenției de Dezvoltare Regională Găgăuzia, au semnat la 2 aprilie 2019, la Comrat, un Memorandum privind crearea Consorțiului științifico-didactic.

UTILIZAREA NOILOR TEHNOLOGII INFORMAȚIONALE ÎN ADMINISTRAȚIA PUBLICĂ

Implementarea noilor tehnologii informaționale constituie una din direcţiile prioritare în procesul de modernizare a administrației publice din Republica Moldova. Conștientizând rolul decisiv al acestora, Academia de Administrare Publică continuă prestarea cursului “Utilizarea noilor tehnologii informaționale în administrația publică”. Astfel, în perioada 02 – 04 aprilie, cursul cu genericul dat este organizat pentru personalul cu funcții de conducere/execuție din cadrul autorităților administrației publice centrale.

MANAGEMENTUL SCHIMBĂRII

La momentul actual necesitatea de schimbare și inovare persistă atât la nivel global, cât și la nivel național, la nivelul organizațiilor și instituțiilor de orice natură. Reușita schimbării este condiționată de o multitudine de factori, a căror problematica, intensitatea și impact depind de modul în care managerii organizațiilor cunosc modalități de soluționare a așa numitei ”probleme” ce este și ce trebuie să fie. Cunoașterea procesului schimbării și strategiilor de implementare a schimbării reprezintă o caracteristică a unui management performant ce poate să asigure organizaţiei competitivitate și prosperitate.

Ținând cont de actualitatea acestui subiect, Academia de Administrare Publică, în temeiul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova nr. 121 din 27 februarie 2019, organizează, în perioada 02-04 aprilie, cursul de dezvoltare profesională „Managementul schimbării” destinat funcționarilor publici de conducere din cadrul autorităților administrației publice centrale.

DEZVOLTAREA ABILITĂȚILOR DE EXERCITARE A ATRIBUȚIILOR DE SERVICIU

În semestrul I al anului 2019, Academia de Administrare Publică va realiza, la comanda de stat, 4 cursuri de instruire cu genericul ,,Dezvoltarea abilităților de exercitare a atribuțiilor de serviciu”, destinate personalului cu funcţii de conducere/execuţie din cadrul autorităţilor administraţiei publice centrale și locale.

Primul curs cu aceasta tematică se organizează, în perioada 01 – 03 aprilie 2019, pentru funcționarii din administraţia publică locală.

Scopul cursului este dezvoltarea abilităților și modelarea atitudinilor necesare exercitării eficiente a atribuțiilor de serviciu de către funcționarii publici.

A apărut ziarul „Funcționarul Public”, nr. 6

Ziarul „Funcționarul Public” nr. 6 din martie 2019, apărut în aceste zile la lumina tiparului, relatează despre festivitatea de înmânare a diplomelor de master celor 252 de absolvenți ai Academiei de Administrare Publică, promoția 2019, ai studiilor superioare de master de profesionalizare, învățământ cu frecvență redusă, la programele Administrare publică, Anticorupție, Management, Relații internaționale și Management informațional în administrația publică. La eveniment au participat și au înmânat diplome, în calitate de președinți ai comisiilor de evaluare a tezelor de master, Viorelia MOLDOVAN-BĂTRÎNAC, doctor în economie, conferențiar universitar, consilier al Prim-Ministrului Republicii Moldova, Nistor GROZAVU, doctor, conferențiar universitar, viceprimar general al municipiului Chișinău, Oleg BULGARU, doctor, conferențiar universitar, Elena VACULOVSCHI, doctor, conferențiar universitar, conducerea și personalul științifico-didactic al Academiei.

Ziarul informează, de asemenea, despre semnarea Memorandumului de colaborare a Academiei cu Proiectul „Primarii pentru Creștere Economică”, finanțat de Uniunea Europeană. Documentul a fost semnat, pe 21 martie 2019, de rectorul Academiei de Administrare Publică, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, și Peter KORSBY, manager de proiect.

La rubrica „Cooperare internațională” este plasată o informație despre vizita de lucru la Universitatea tehnologică din Brno, Republica Cehă, semnată de Ion DULSCHI, decan al Departamentului studii superioare de master, doctor, conferențiar universitar.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.