Ziarul „Funcționarul Public” nr. 6 din martie 2019, apărut în aceste zile la lumina tiparului, relatează despre festivitatea de înmânare a diplomelor de master celor 252 de absolvenți ai Academiei de Administrare Publică, promoția 2019, ai studiilor superioare de master de profesionalizare, învățământ cu frecvență redusă, la programele Administrare publică, Anticorupție, Management, Relații internaționale și Management informațional în administrația publică. La eveniment au participat și au înmânat diplome, în calitate de președinți ai comisiilor de evaluare a tezelor de master, Viorelia MOLDOVAN-BĂTRÎNAC, doctor în economie, conferențiar universitar, consilier al Prim-Ministrului Republicii Moldova, Nistor GROZAVU, doctor, conferențiar universitar, viceprimar general al municipiului Chișinău, Oleg BULGARU, doctor, conferențiar universitar, Elena VACULOVSCHI, doctor, conferențiar universitar, conducerea și personalul științifico-didactic al Academiei.
Ziarul informează, de asemenea, despre semnarea Memorandumului de colaborare a Academiei cu Proiectul „Primarii pentru Creștere Economică”, finanțat de Uniunea Europeană. Documentul a fost semnat, pe 21 martie 2019, de rectorul Academiei de Administrare Publică, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, și Peter KORSBY, manager de proiect.
La rubrica „Cooperare internațională” este plasată o informație despre vizita de lucru la Universitatea tehnologică din Brno, Republica Cehă, semnată de Ion DULSCHI, decan al Departamentului studii superioare de master, doctor, conferențiar universitar.