Șapte profesori ai Academiei de Administrare Publică – Ion DULSCHI, doctor, conferențiar universitar, decan al Departamentului studii superioare de master, Aurelia TEPORDEI, director al Departamentului dezvoltare profesională, Angela ZELENSCHI, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră științe administrative, Rodica RUSU, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră științe politice și relații internaționale, Tatiana TOFAN, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră economie și management public, Liubovi PRODAN-ȘESTACOVA, doctor, lector universitar, șefa Secției managementul calității, și Veronica BUTNARU, lector universitar, au participat, în perioada 7-12 mai 2019, la cursul de formare a formatorilor în domeniul eticii și integrității, care s-a desfășurat în orașul Tbilisi, Georgia.
Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului „Fondul regional al Parteneriatului Estic pentru reformă în administrația publică”, implementat de către Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).
La eveniment au participat funcționari publici, cadre didactice, formatori din cadrul autorităților publice, instituțiilor de învățământ din Moldova, Georgia și Ucraina.