Noutăţi

Conferință științifică la Academia de Administrare Publică

Pe 17 mai 2019, la Academia de Administrare Publică, a avut loc tradiționala conferință științifico-practică cu participare internațională „Teoria și practica administrării publice”, consacrată celei de-a 26-a aniversări de la fondarea acesteia..

Printre oaspeții de onoare la eveniment au fost prezenți Mihai POALELUNGI, preşedinte al Curţii Constituţionale a Republicii Moldova, doctor habilitat, Daniel IONIȚĂ, Ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Moldova, Iordan Gheorghe BĂRBULESCU, profesor universitar, doctor, președinte al Senatului Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București, decan al Departamentului relații internaționale și integrare europeană, Aurelian DĂNILĂ, doctor habilitat, profesor universitar, șef al Secției științe economice, sociale, umanistice și arte a Academiei de Științe a Moldovei, Larisa ȘAVGA, doctor habilitat, profesor universitar, rector al Universității Cooperatist-Comerciale din Moldova.

A apărut nr. 9 (550) al ziarului „Funcționarul Public”

Apărut în ajunul Conferinței științifico-practice cu participare internațională „Teoria și practica administrării publice”, în prima pagină este publicat editorialul „Conferințele științifice la Academie”, în care se face o prezentare a pregătirilor către Conferință, retrospectiva și evoluția forurilor științifice din cadrul Academiei.

În ajunul Conferinței a fost editată culegerea cu materialele acesteia. Cuvântul înainte, semnat de Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, rector al Academiei de Administrare Publică, este intitulat „Academia promotor al ideilor științifice în domeniul administrației publice”.

Ca o totalizare a dezvoltării științelor administrative, în finalul editorialului, se menționează: „Din ziua fondării Academiei de Administrare Publică, la 21 mai 1993, instituția a parcurs o cale rodnică privind spectrul problematic al activităților și cercetărilor în domeniul administrării publice. Conferințele și lucrările științifice editate constituie o dovadă în plus a performanțelor pe această cale”.

La rubrica „Viața Academiei”, din pag. 3, sunt publicate materialele „Ședința de deschidere a auditului intern al SMC” și „Etică și integrare în serviciul public”, despre participarea profesorilor AAP la cursul de formare a formatorilor în domeniul respectiv, care a avut loc la Tbilisi, Georgia.

Formare în domeniul eticii și integrității

Șapte profesori ai Academiei de Administrare Publică – Ion DULSCHI, doctor, conferențiar universitar, decan al Departamentului studii superioare de master, Aurelia TEPORDEI, director al Departamentului dezvoltare profesională, Angela ZELENSCHI, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră științe administrative, Rodica RUSU, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră științe politice și relații internaționale, Tatiana TOFAN, doctor, conferențiar universitar, șefa Catedră economie și management public, Liubovi PRODAN-ȘESTACOVA, doctor, lector universitar, șefa Secției managementul calității, și Veronica BUTNARU, lector universitar, au participat, în perioada 7-12 mai 2019, la cursul de formare a formatorilor în domeniul eticii și integrității, care s-a desfășurat în orașul Tbilisi, Georgia.

Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului „Fondul regional al Parteneriatului Estic pentru reformă în administrația publică”, implementat de către Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).

La eveniment au participat funcționari publici, cadre didactice, formatori din cadrul autorităților publice, instituțiilor de învățământ din Moldova, Georgia și Ucraina.

Organizarea activității secretarului consiliului local

Un nou curs de dezvoltare profesională se desfășoară la Academia de Administrare Publică destinat secretarilor consiliilor locale cu tematica „Organizarea activității secretarului consiliului local”.

Cursul se va desfășura în perioada 14 – 16 mai 2019 având o durată de 24 de ore și este organizat la comanda de stat, stabilit prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr.121 din 27 februarie 2019.

Participanții – secretari ai consiliilor locale – se vor familiariza cu noțiunile de bază ale Registrului de stat al actelor locale, prevederile normative care reglementează gestionarea actelor administrative ale autorităților publice locale, cerințele față de actele publicate în Registrul de stat al actelor locale, normele deontologice și de integritate ale funcționarului public etc.

Achiziții publice

Necesitățile statului, dar și ale unităților administrativ-teritoriale în materie de bunuri, servicii și lucrări publice sunt în permanentă creștere, atât din punctul de vedere al cantității, cât și al calității acestora, iar achiziționarea lor trebuie să se realizeze în strictă corespundere cu legislația.

În acest context, în perioada 14 – 16 mai curent, Academia de Administrare Publică desfășoară cursul de dezvoltare profesională „Achiziții publice” la comanda de stat. Scopul principal este pregătirea teoretică și practică a funcționarilor din autoritățile publice locale pentru desfășurarea corectă a procesului de achiziție publică. Grupul-țintă îl constituie funcționarii publici de conducere/execuție cu atribuții în domeniu din cadrul autorităților administrației publice locale care vor fi familiarizați cu aspecte teoretice în domeniul achizițiilor publice, procesul de planificare al achizițiilor publice, cu elementele-cheie ale Conceptului tehnic al Sistemului Informațional Automatizat „Registrul de stat al achizițiilor publice” (SIA MTender) etc. Urmare a frecventării cursului, participanții vor putea desfășura corect procesul de achiziție publică.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.