„La Academie au început studiile de master cu frecvență redusă” este titlul materialului din prima pagină a ziarului despre lansarea studiilor superioare de master, învățământ cu frecvență redusă 2019-2020, primele programe fiind „Relații internaționale” și „Anticorupție”. În deschiderea evenimentului, rectorul Academiei, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, a adresat felicitări studenților-masteranzi, care au susținut cu succes concursul și au fost înmatriculați la studii superioare de masterat, ceea ce le deschide largi posibilități de afirmare în cariera de funcționar public.
La rubrica „Viața Academiei”, din pag. 3, 4 și 5, sunt inserate materiale cu diversă tematică: „Finalizarea cursului de instruire pentru colaboratorii MAI”, „Acord de cooperare instituțională”, „Inițierea unui proiect de colaborare în domeniul mediului”, „Noi granturi doctorale” și materialul, semnat de Andrei RUSSU, director general al Agenției juridice „Onoris Legis”, doctorand AAP, intitulat „Cunoștințele acumulate ne ajută să punem în valoare potențialul nostru intelectual”.
Tot la această rubrică, este publicată informația despre distincțiile acordate cadrelor didactice de la Academie cu ocazia Zilei Profesorului. Cu Diploma de Onoare a Președintelui Republicii Moldova au fost decorate Silvia GORIUC, șef Catedră științe juridice, doctor în drept, conferențiar universitar, și Angela POPOVICI, șef Catedră științe politice și relații internaționale, doctor în istorie, conferențiar universitar.