Noutăţi

Managementul conflictelor

În temeiul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova nr. 121 din 27 februarie 2019 cu privire la comanda de stat privind dezvoltarea profesională a funcționarilor publici în anul 2019, Academia de Administrare Publică organizează, în perioada 29 – 31 octombrie, cursul de dezvoltare profesională cu tematica „Managementul conflictelor”.

Acest curs este destinat funcționarilor publici de conducere/execuție din cadrul autorităţilor administraţiei publice centrale, având ca scop dezvoltarea competențelor profesionale ale participanților necesare pentru soluţionarea constructivă a situațiilor conflictuale cu care se confruntă în activitatea profesională.

În procesul de instruire, participanții vor analiza conceptele de bază ale managementului conflictelor și particularitățile conflictelor în administrația publică, vor cunoaște principalele tipuri de conflicte, vor identifica și diferenția funcțiile distructive și constructive ale conflictelor, își vor dezvolta abilităţile de utilizare a tehnicilor de soluționare a conflictelor, se vor familiariza cu tehnici de comunicare, aplicate în procesul de soluționare a conflictelor etc.

Masă rotundă regională „Managementul calității în instruire”

În perioada 29 – 30 octombrie 2019, la Academia de Administrare Publică își  desfășoară lucrările  masa rotundă regională cu genericul Managementul  calității în instruire” cu participarea delegațiilor Germaniei, Republicii Moldova, Ucrainei și Georgiei, și moderată de dna Aurelia ȚEPORDEI, director al Departamentului dezvoltare profesională.  Evenimentul se desfășoară  în cadrul  proiectului „Consolidarea rețelelor  de instruire a funcționarilor publici”, ediția a patra, organizată de Fondul regional al Parteneriatului Estic pentru consolidarea reformei administrației publice,  în parteneriat cu Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).

Reprezentanții Academiei de Administrare Publică au participat la Conferința internațională "Inovație și calitate în sectorul public", ediția a XII-a, România

În perioada 17 – 18 octombrie 2019 reprezentanții Academiei de Administrare Publică – doamna Aurelia Țepordei, director al Departamentului dezvoltare profesională și domnul Sergiu Palihovici, șef al Catedrei științe administrative - au participat la Conferința internațională "Inovație și calitate în sectorul public", ediția a XII-a, Brașov, România.

Evenimentul a fost organizat de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici din România și a avut ca scop diseminarea bunelor practici implementate în administraţia publică românească şi europeană, cât şi premierea iniţiativelor, rezultatelor remarcabile ale autorităților publice pentru a impulsiona performanţa în sistemul public.

Lucrările conferinței s-au desfășurat în trei ateliere în cadrul cărora participanții împreună cu experți invitați au efectuat schimb de idei și bune practici pentru a identifica soluții moderne pentru creșterea calității vieții și abordări manageriale pentru eficiență și eficacitate.

La Academie au fost lansate studiile de master cu frecvență redusă la programa „Management”

Pe 28 octombrie 2019, la Academia de Administrare Publică a avut loc lansarea studiilor superioare de master, învățământ cu frecvență redusă 2019-2020, la programa „Management”.

În deschiderea evenimentului, rectorul Academiei, Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar, adresând felicitări studenților-masteranzi, care au susținut cu succes concursul și au fost înmatriculați la studii superioare de masterat, a menționat că Academia de Administrare Publică a fost unica instituție de învățământ superior din republică, unde s-a petrecut concursul de admitere la studii, circa 2,5 candidați pentru un loc, ceea ce demonstrează calitatea înaltă a studiilor și condițiile moderne de la Academie, apreciate de mulți aspiranți la aceste studii. Rectorul a ținut să sublinieze, de asemenea, că la Academie este îmbinată constructiv teoria cu practica, ce redă performanță studiilor, a vorbit despre tradițiile de la Academie, printre care prelegerile ținute de Ambasadorii, acreditați în Republica Moldova, cooperare internațională multidimensională, cercetarea științifică, mobilitatea academică, participarea la conferințe științifice naționale și internaționale, alte activități, ceea ce oferă mari posibilități pentru acumularea de cunoștințe profunde în domeniul științelor administrative.

Ziua salubrizării la Academie

Ziua de 26 octombrie, la Academia de Administrare Publică a  fost ziua salubrizării, o tradiție  de a face curățenie și a asigura un aspect renovat teritoriului  instituției și a celui adiacent, la care a participat întregul personal al instituției. Pe parcurs, au fost îndeplinite lucrări de aducere în ordine a gazoanelor, a altor spații verzi, fiind sădiți arbuști. Peste tot s-a lucrat cu dărnicie și acuratețe, întregului spațiu din fața și împrejurimile Academiei fiindu-i redat un aspect curat, o priveliște frumoasă și impresionantă.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.