Rectorul Academiei de Administrare Publică, Oleg BALAN, profesor universitar, doctor habilitat, însoțit de Sergiu PALIHOVICI, doctor, șef Catedră științe administrative a Academiei, efectuează, în perioada 22-24 ianuarie curent, o vizită de lucru la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București, România.
Scopul vizitei este de a discuta modalitatea de inițiere și depunere a unui proiect comun în cadrul acțiunilor finanțate de către Programul Uniunii Europene pentru educație, formare, tineret și sport Erasmus+.
- De mai mulți ani avem o legătură strânsă cu Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București, în baza unui acord de colaborare în domeniul educației, științei și cercetării, a estimat rectorul AAP, Oleg Balan. Am realizat împreună mai multe proiecte comune privind mobilitatea academică, activități științifice, studierea bunelor practici, schimb de experiență, vizite reciproce, astfel încât avem deja un parteneriat strategic cu această prestigioasă instituție de învățământ din România. Acum intenționăm să aprofundăm această cooperare în cadrul Programului Erasmus+.