Activitatea științifică rămâne una din atribuțiile de bază ale Academiei de Administare Publică. Misiunea cercetării ştiinţifice este de a genera cunoaştere şi de a transmite, difuza şi valorifica cunoștinţele acumulate prin cercetarea ştiinţifică în activitatea administrativă.
Colaborarea cu instituții similare din străinătate, cu care Academia are semnate acorduri, oferă oportunitatea de a participa la manifestări științifice internaţionale. Intenția de a se implica în aceste activităţi este destul de evidentă atât din partea profesorilor, cât și din partea studenților. Cadrele didactice, doctoranzii și masteranzii Academiei participă la conferinţe, simpozioane şi alte manifestări ştiinţifice, organizate în: România, Armenia, Georgia, Kazahstan, Turcia, Polonia, Bulgaria, Ucraina, Germania, Irlanda, Federația Rusă și alte țări. Aceste participări permit îmbogăţirea experienţei profesionale, stabilirea legăturilor cu cadre didactice și studenți din alte ţări, schimb de idei, informaţii.
Noile condiții, impuse de pandemia de COVID-19 au obligat instituțiile de învățămînt superior să facă față provocării majore, solicitînd eforturi suplimentare din partea cadrelor didactice și a studenților-doctoranzi. O problemă importantă care se impune în noile condiții de organizare a procesului de studii și cercetare la distanță, este asigurarea calității cecetării științifice, un moment oportun pentru evaluarea calității ei.
În anul 2020, cadrele didactice, doctoranzii au participat la o serie de foruri științifice în țară și din străinătate, organizate online.