Noutăţi

ETICA ȘI INTEGRITATEA PROFESIONALĂ ÎN SECTORUL PUBLIC

Întreg personalul angajat în administrația publică are obligaţia de a asigura un serviciu public de calitate în beneficiul cetăţenilor, pentru a câştiga şi a menţine încrederea cetățenilor în integritatea, imparţialitatea şi eficacitatea autorităţilor şi instituţiilor publice.

În acest context, în perioada 26-28 octombrie 2020, la Academia de Administrare Publică se desfăşoară cursul de dezvoltare profesională cu tematica „Etica și integritatea profesională în sectorul public”, pentru funcționari publici de conducere din cadrul autorităţilor administraţiei publice centrale. Cursul este organizat la comanda de stat, stabilită prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr. 18 din 15.01.2020.

Scopul cursului este consolidarea cunoştinţelor, dezvoltarea abilităţilor şi modelarea atitudinilor/comportamentelor necesare funcţionarilor publici pentru exercitarea eficientă a funcției publice și promovării integrităţii personalului în autorităţile publice.

DISCUȚII ACADEMICE LA SANKT-PETERSBURG ASUPRA PROBLEMELOR COMUNE legate de buna funcționare a administrației publice

În ziua de 22 octombrie, la inițiativa Institutului Nord-Vest de Administrare al Academiei de Economie Națională și Serviciului Public de pe lângă Președintele Federației Ruse. a fost organizată o Masă rotundă cu genericul Reforma serviciului public în spațiul postsovietic. Academia de Administrare publică a fost reprezentată de directorul Departamentului Dezvoltare profesională dna Aurelia Țepordei și decanul Departamentului Studii superioare de master dl Ion Dulschi.

Printre participanți au mai fost reprezentanții Republicii Belarus, Republicii Kazahstan, Republicii Kîrgîzstan și Republicii Uzbekistan.

Cu un cuvânt de salut către participanții la discuție s-a adresat directorul Institutului, dl Vladimir Șamahov, care a mulțumit participanților că au dat curs invitației și a venit cu unele opinii privind necesitatea unei asemenea discuții și așteptările tuturor în vederea identificării soluțiilor de eficientizare a serviciului public, ținând cont de experiența și bunele practici ale țărilor participante la Masa rotundă.

FINALIZAREA CURSULUI DE DEZVOLTARE MANAGERIALĂ “MANAGEMENT ȘI LEADERSHIP”

Pe data de 23 octombrie s-a finalizat cel de-al patrulea curs de dezvoltare managerială „Management şi leadership” desfășurat în anul curent. Cursul a fost organizat la solicitarea Inspectoratului General al Poliției pentru 30 de funcționari de conducere din cadrul acestei autorități.

FELICITARE UNIVERSITĂȚII DE STAT DE MEDICINĂ ȘI FARMACIE „NIICOLAE TESTEMIȚANU” CU PRILEJUL ANIVERSĂRII A 75 DE ANI DE LA FONDARE

Domnului Emil CEBAN,
Rector al Universităţii de Stat de Medicină
și Farmacie „Nicolae Testemițanu”,
profesor universitar,
doctor habilitat în științe medicale

 

Stimate Domnule Rector,

Cu alese sentimente de recunoştinţă pentru activitatea rodnică, plină de abnegaţie, care o desfăşoară Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie timp de 75 de ani, în numele colectivului Academiei de Administrare Publică, Vă adresez sincere felicitări şi urări de bine cu prilejul frumosului jubileu.

Aniversarea marcată în plină toamnă este un deosebit prilej pentru a aprecia înalt realizările obţinute şi a aduce omagiul nostru corpului profesoral-didactic, tuturor colaboratorilor, care prin înaltul profesionalism, căldura sufletului şi dăruire de sine, pregătesc mii de specialişti de calitate pentru ţară, meniţi să-și „consacre toate cunoştințele şi forţele cauzei de ocrotire şi consolidare a sănătăţii omului”.

Instituția, pe care aveți onoarea să o conduceți, a parcurs o cale lungă, plină de inteligență și înțelepciune, creând o Istorie, o Tradiție, un Brand în domeniul ocrotirii sănătății.

Bazându-se pe cele mai frumoase tradiții de instruire, de-a lungul anilor Universitatea a reușit să-și mențină și să promoveze competența profesională, corectitudinea și respectul, orientându-se în permanenţă spre schimbări de esenţă în modul de organizare a învăţământului superior medical.

Participarea Academiei de Administrare Publică la forumuri științifice naționale și internaționale

Activitatea științifică rămâne una din atribuțiile de bază ale Academiei de Administare Publică. Misiunea cercetării ştiinţifice este de a genera cunoaştere şi de a transmite, difuza şi valorifica cunoștinţele acumulate prin cercetarea ştiinţifică în activitatea administrativă.

Colaborarea cu instituții similare din străinătate, cu care Academia are semnate acorduri, oferă oportunitatea de a participa la manifestări științifice internaţionale. Intenția de a se implica în aceste activităţi este destul de evidentă atât din partea profesorilor, cât și din partea studenților. Cadrele didactice, doctoranzii și masteranzii Academiei participă la conferinţe, simpozioane şi alte manifestări ştiinţifice, organizate în: România, Armenia, Georgia, Kazahstan, Turcia, Polonia, Bulgaria, Ucraina, Germania, Irlanda, Federația Rusă și alte țări. Aceste participări permit îmbogăţirea experienţei profesionale, stabilirea legăturilor cu cadre didactice și studenți din alte ţări, schimb de idei, informaţii.

Noile condiții, impuse de pandemia de COVID-19 au obligat instituțiile de învățămînt superior să facă față provocării majore, solicitînd eforturi suplimentare din partea cadrelor didactice și a studenților-doctoranzi. O problemă importantă care se impune în noile condiții de organizare a procesului de studii și cercetare la distanță, este asigurarea calității cecetării științifice, un moment oportun pentru evaluarea calității ei.

În anul 2020, cadrele didactice, doctoranzii au participat la o serie de foruri științifice în țară și din străinătate, organizate online.

Pagini

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.