Gestionarea resurselor umane

Academia de Administrare Publică continuă instruiri în domeniul managementului personalului pentru funcționari publici de conducere/execuție din cadrul subdiviziunilor resurse umane din autoritățile administrației publice centrale.

Astfel, în perioada 22 – 24 octombrie se desfășoară cel de-al doilea curs cu genericul “Gestionarea resurselor umane” organizat în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 121 din 27 februarie 2019.

Training-ul este susținut de cadrele didactice ale Academiei de Administrare Publică, reprezentanții Cancelariei de Stat, precum și de către formatori externi, care vor prezenta practicile naționale și internaționale în domeniul managementului resurselor umane în sectorul public, planificării, implementării și evaluării procesului de dezvoltare profesională a personalului autorităților publice, evaluării performanțelor profesionale ale funcționarilor publici etc.

În calitate de formator extern la curs este antrenat dl Klemen BELHAR, expert al Proiectului finanțat de UE „Suport în dezvoltarea capacităților și motivarea angajaților din administrația publică în Republica Moldova”.

Valorificarea experienței formatorilor implicați în procesul de instruire va contribui la promovarea în autoritățile publice a unui management al resurselor umane bazat pe criterii de profesionalism, eficiență și calitate.
 

Portaluri guvernamentale

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.