Academia de Administrare Publică a dat startul activităților de implementare a prevederilor Memorandumului privind crearea Consorțiului științifico-didactic, semnat între Comitetul Executiv al Găgăuziei, Adunarea Populară a Găgăuziei, Academia de Administrare Publică, Universitatea de Stat din Comrat, Agenția de Dezvoltare Regională din Găgăuzia, scopul căruia este aplicarea unui sistem de dezvoltare profesională continuă a funcționarilor publici din autonomie, reieșind din necesitățile dezvoltării social-economice a regiunii, întărirea și coordonarea cooperării instituționale, susținerea metodologică și organizatorică a autorităților publice din UTA Găgăuzia privind dezvoltarea profesională a funcționarilor publici.
În acest context, Academia organizează, în perioada 18 aprilie – 25 mai, cursul de formare a formatorilor “Managementul activităților de instruire”, destinat funcționarilor publici din cadrul autorităților publice din UTA Găgăuzia și cadrelor didactice ale Universității de Stat din Comrat.

Scopul cursului este sporirea competențelor teoretice și practice ale participanților la curs necesare pentru proiectarea și conducerea eficientă a sesiunilor de instruire a personalului din autoritățile publice.
Cursul se va desfășura în patru sesiuni, în cadrul cărora participanții se vor familiariza cu etapele procesului de dezvoltare profesională continua, specificul instruirii adulților, vor cunoaște și exersa metodele participative de instruire, își vor dezvolta abilități de proiectare și elaborare a unei sesiuni de instruire de succes, vor aplica tehnici de comunicare și ascultare activă în procesul de instruire etc.

La inaugurarea cursului au participat: Oleg Balan, rector al Academiei, doctor habilitat, profesor universitar, Helle Willumsen, expert internațional în dezvoltarea capacităților, Proiectul UE Integrarea UTAG în cadrul național de dezvoltare regională a Republicii Moldova, Aurelia Ţepordei, director al Departamentului dezvoltare profesională.
Sesiunile de instruire vor fi susținute de cadrele didactice ale Academiei cu vastă experiență în domeniul instruirii funcționarilor publici și utilizării metodelor andragogice.
