O scrisoare de gratitudine și de înaltă apreciere a Academiei de Administrare Publică a sosit din Belgia pe adresa rectorului Oleg BALAN, doctor habilitat, profesor universitar.
Stimate Dle Oleg BALAN,
Eu sunt cetățean al Marii Britanii, dar locuiesc în Belgia (mama a fost belgiană) şi m-am pensionat în calitate de ofiţer de poliţie. Eu sunt interesat de Republica Moldova, îmi place istoria ţării Dvs., cultura şi tradiţiile ei minunate.
Sunt interesat de Academia de Administrare Publică, despre care citesc permanent informații foarte interesante pe pagina web a instituţiei care, înțeleg astfel, că este minunată.
Vă scriu, stimate dle Rector, pentru a vă felicita pentru cariera Dvs. şi pentru munca asiduă de zi cu zi în calitate de Rector pentru prosperarea Academiei.
Academia de Administrare Publică a Republicii Moldova, ca profil este geamănă cu „Ecole National d”Adminitration" a Republicii Franceze. Preşedintele Hollande şi Macron au fost studenţi la „Ecole Naţionale d”Administration".
Academia de Administraţie Publică are o reputaţie foarte înaltă și peste hotare, pe care o meritaţi.
Permiteţi-mi să Vă urez Dvs. şi colectivului pe care îl conduceţi tot ce e mai bun pentru viitor.
Cu cele mai înalte considerațiuni,
funcţionarul Dvs., Kenneth John HESELWOOD