Pe 25 aprilie 2019 Biblioteca Academiei de Administrare Publică a fost vizitată de un grup de profesori de la Universitatea din Comrat și funcționari publici din cadrul autorităților din UTA Găgăuzia, înscriși la cursul de formare a formatorilor cu genericul: „Managementul activităților de instruire”, ce se desfășoară în cadrul Academiei în perioada 18 aprilie – 25 mai 2019.
Ziua profesională a bibliotecarului, marcată în fiecare an pe 23 aprilie, fiind și Ziua națională de sensibilizare privind bibliotecile, precum și Ziua internațională a cărții și dreptului de autor, în 2019 se desfășoară cu genericul „Anul promovării bibliotecii în comunitate”, ceea ce determină rolul notoriu al bibliotecii și bibliotecarului ca parteneri indispensabili în procesul de instruire, cercetare și dezvoltare profesională continuă, ceea ce se referă, în totalitate, și la Biblioteca Academiei de Administrare Publică.
Biblioteca Academiei de Administrare Publică Vă invită să participați la Ziua Națională de Sensibilizare privind Bibliotecile, care va avea loc în data de 23 aprilie 2019, începând cu ora 9.00.
Cu acest prilej, pentru vizitatori va fi organizat un program amplu de activități de promovare și familiarizare cu resursele informaționale și de documentare oferite de Bibliotecă, vor fi diseminate cele mai actuale produse și servicii inovatoare pentru utilizatori. De asemenea, vizitatorii vor fi beneficia de vizite ghidate în spațiile bibliotecii, activități interactive, expoziții, prezentări de carte, baze de date etc.